Burkānu keksiņi
Burkānu kūkas biskvīts ir ar ļoti interesantu garšu, kas lieliski piestāv rudenim- izmantoto garšvielu spēle veido fantastisku smaržu, kas manās mājās parasti visiem liek jautāt: mmmm, kas tiek cepts?!
Tiem, kas nekad nav mēģinājuši burkānu kūku vai keksiņus, noteikti iesaku pamēģināt, nebaidoties no fakta, ka saldas kūkas sastāvā ir dārzenis. Burkāns kopā ar ābolu biezeni padara bskvītu ļoti mitru, bet tai pat laikā gaisīgu. Plus, šis ir deserts, ko vairāki viesi mūsmājās ir titulējuši kā savu vismīļāko, lai gan “parasti negaršo saldumi” :) Tātad, lielisks balanss starp saldo un pārējām garšām!
Nenobīsties no garā sastāvdaļu saraksta, jo patiesībā viss pagatavojams divās bļodās un neaizņem daudz laika.
Šī recepte ir ļoti universāla, jo to pašu apjomu var cept gan klasiska izmēra mafinu pannā, veidojot keksiņus, gan 20 cm apaļajā kūkas formā, veidojot klasisku torti. Tortes formā vien jārēķinās ar ilgāku cepšanas laiku, vidiņš jāpārbauda ar kociņu vairākkārt.
Keksiņiem (biskvītam)
300 g burkānu, mizotu un rīvētu
2 olas, istabas temp
100 g cukura, var izmantot arī brūno
160 ml (160 g) rapšu eļlas (var arī citu eļlu bez izteiktas smaržas un garšas- saulespuķu, augu u.tml.)
160 ml (120 g) nesaldināta ābolu biezeņa (es izmantoju Spilvas klasisko ābolu biezeni, var arī pagatavot pats)
1 tējk vaniļas pastas vai cukura
100 g valriekstu vai pekanriekstu, grauzdētu, sakapātu
175 g miltu, 1/3 var aizstāt ar pilngraudu kviešu miltiem
1 tējk sodas
1 tējk kanēļa, malta
Šķipsniņa sāls
Glazūrai
200 g krēmsiera
60 g saldā krējuma
50 g pūdercukura
Sanāk 12 keksiņi
Gatavo keksiņus
1. Grauzdētus un atdzesētus (grauzdē 180 grādos 8 min) sakapā valriekstus vai pekanriekstus smalkos gabaliņos. Nomazgā, nomizo un sarīvē burkānus uz smalkās rīves lielā bļodā (var izmantot arī virtuves kombainu, ja ir).
2. Lielā bļodā klāt pie rīvētajiem burkāniem liek olas, cukuru, eļļu, ābolu biezeni un vaniļu, un, izmantojot putojamo slotiņu, visu kārtīgi samaisa kopā. Var izmantot arī mikseri, bet nav nepieciešams putot, vajag maisīt tik ilgi kamēr cukurs sāk izkust.
3. Uzsilda cepeškrāsni līdz 180 grādiem un saliek keksiņu papīrīšus mafinu pannā.
4. Citā, mazākā bļodā ber sausās sastāvdaļas- miltus, sodu, kanēli, sāli un sakapātos valriekstus. Visu kārtīgi samaisa un tad ber bļodā pie burkānu masas un samaisa. !Jāuzmanās nepārmaisīt, jāmaisa tikai tik daudz, lai masa ir sajaukusies, bet var palikt nelieli kunkulīši mīklā, tā turpinās samaisīties, kamēr liksi mīklu cepšanas formā. Ja maisīsi par daudz, keksiņi būs saplakuši un blīvi, nevis sulīgi un ierdeni.
5. Liek mīklu mafinu pannā, vienmērīgi sadalot mīklu pa visu pannu (parasti 12 gab). Var nebaidīties pildīt mīklu gandrīz līdz pašām maliņām, jo šai mīklai nav tendence pārāk daudz pacelties uz augšu (tikai vidiņš uzpūtīsies uz augšu).
6. Pannu liek krāsns vidū un cep 17-22 min. Iesaku pēc 17 min ar irbulīti pārbaudīt vidiņu un tad turpināt cept, ja nepieciesams, jo ļoti svarīgi ir nepārcept (un krāsnis tomēr ļoti atšķiras). Var arī gadīties, ka jāpacep mazliet ilgāk, bet vairāk par 25 min nevajadzētu būt. Tiklīdz irbulītis ir tīrs, ņem ārā no krāsns, ļauj atdzist vismaz 20 min.
Gatavo glazūru
7. Kamēr dziest keksiņi, var gatavot glazūru. Šaurā, garenā traukā (parasti nāk līdzi putotājam) vai dziļā, bet mazā bļodā liek iekšā krēmsieru un, izmantojot silikona lāpstiņu, samīca mīkstākā masā.
8. Krēmsieri savā starpā ļoti atšķiras pēc konsistences- citi ir šķidrāki, citi biezāki, tāpēc jāskatās cik ļoti samīcīt to pirms putošanas. Ņem putojamo slotiņu uz rokas blendera vai kasisko mikseri un puto krēmsieru kamēr paliek gaisīgs un stingrs. Ber iekšā pūdercukuru un saputo līdz viendabīgs.
9. Lēnām pievieno aukstu saldo krējumu, pa nelielām porcijām, visu laiku putojot. Šeit arī jāseko līdzi konsistencei, jo, ja ir biezāks krēmsiers, varbūt vajadzēs vairāk saldā krējuma (un otrādi). Beigās glazūrai jābūt kā stingram, bet krēmīgam putukrējumam.
10. Liek glazūru ledusskapī, lai vēl atdziest. Jāsagaida arī kamēr keksiņi ir pilnībā atdzisuši, pirms tiem liek virsū glazūru!
11. Ņem glazūras maisiņu, uzliek izvēlēto uzgali (bildē izmantota standarta “zvaigznīte”) un pilda ar glazūru. Uz katra keksiņa veido tādu kā gliemezīti no ārmalas uz centru un uz augšu.
Glazūrai nav jābūt perfektai, tā būs garšīga kombinācija jebkurā gadījumā! Tāpēc arī der, ja nav glazēšanai nepieciešamo rīku, vienkārši uzsmērēt glazūru uz keksiņiem virsū ar sviesta nazi.
12. Pasniedz uzreiz vai arī var uzglabāt ledusskapī nākamajai dienai.
Recepte: Anna Inne-Smilga
Foto: Oto Avots