Vēja kūkas
Vēja kūkas, profitroļļi, vecrīgas- kuras jums garšo labāk? Viena mīkla, pieci pildījumi- putukrējuma, šokolādes krēma, vārītā krēma, biezpiena un citronu krēma!
Diezgan lielu laiku pavadīju, lai izpētītu dažādas receptes un aprunātos ar tiem, kuri biežāk ir tās cepuši. Lai arī pati tās šad tad cepu, gribējās tā pamatīgāk izzināt visus knifiņus un tad tos aprakstīt. Te nu būs- gan recepte, gan padomi. Ņemiet par labu.
Plaucētajai mīklai
200 ml ūdens
100 g sviesta, saldkrējuma (82%)
150 g miltu
4-5 olas, istabas temperatūrā
Šķipsniņa sāls
Šķipsniņa cukura
Pasniegšanai
Pūdercukurs pārkaisīšanai
Svaigas ogas kā opcija
Putukrējuma krēmam
500-700 ml saldā krējuma, auksta
100-150 g cukura
1-2 citrona norīvēta miziņa
1-2 tējk vaniļas pastas vai cukura
Šokolādes krēmam
300 ml sadā krējuma, auksta
200 g tumšās šokolades, kakao saturs ap 55%
100 ml saldā krējuma
Pāris ēdamkarotes liķiera, piemēram Contreau
Vārītajam krēmam
350 ml piena
6 olas
150 g cukura
150 g miltu
2 tējk vaniļas pastas vai cukura
200 g mīksta sviesta 82%, istabas temperatūrā
Biezpiena krēmam- kā vecrīgām
600 g biezpiena, klasisko paciņu, lai krēmīgs
200 g mīksta sviesta (var aizstāt ar saldo krējumu, ņemot proporcijās 50/50 saldo krējumu un biezpienu)
150 g cukura
1-2 tējk vaniļas pastas vai cukura
Citronu krēmam
300 ml saldā krējuma
Tējk vaniļas cukura vai pastas
2 vidēji citroni, norīvēta miziņa un sula
160 g cukura
80 g saldkrējuma sviesta
4 olu dzeltenumi
Padomi
-Svarīgi, lai brīdī, kad uzvārās ūdens, milti jau ir sagatavoti. Milti jāber uzreiz, tikko ūdens ir sācis vārīties. Ja tas novārīsies par daudz, zaudēsiet pareizo proporciju. Milti ir jāiemaisa strauji un stipri maisot ar koka karoti gar katliņa malām, lai neveidojas miltu kunkulīši un lai tā saveļas vienmērīgā mīklā.
-Karstā mīkla uzreiz jānoņem no liesmas un jānoliek nedaudz padzist, līdz tā kļūst silta.
-Tā kā olas ir dažāda lieluma, tad vislabāk izvēlēties lielas olas, tad būs vajadzīgas 4. Es parasti iesitu bļodiņā 4 gab un ar dakšiņu sakuļu. Tad kuļot mīklu, olas pakāpeniski pievienoju mīklai. Ja pēc 4 olu pievienošanas mīkla ir pabieza un to paceļot, tā nokrīt no karotes, tad sakuļu vēl vienu olu un pakāpeniski pievienoju, līdz mīkla ir mīksta un tāda kā elastīgi staipīga, un notekot no karotes, paliek v formā, bet nenotek pilnībā.
-Cepeškrāsnis tomēr cep dažādi un, lai atrastu ideālo cepšanas temperatūru, pirmā panna jāpavēro. Varat sākt ar 210 grādiem un, ja izceptiem vidiņi nav tik tukši kā gribētos un ir vēl mīklaini, tad cepiet 220 grādos. Savukārt, ja izlemjat cept 220 grādos un kūciņas pārāk strauji paceļas, sašķeļoties un sabojājot formu, tad jācep tomēr 210 vai 215 grādos.
-Kādā receptē bija padoms: ja olas pievienojot kuļ ar mikseri, tad tās cepot labāk uzpūšas. Izmēģināju, bet šo faktu nekonstatēju. Arī ar koka karoti maisītas tās bija tieši tikpat uzpūtušās. Turklāt, maisot ar koka karoti, var vērot mīklu un precīzāk pielikt olu daudzumu.
-Pirmo 15minūšu cepšanas laikā nedrīkst atvērt cepeškrāsns durtiņas.
1. Gatavojam mīklu. Vidējā katliņā lej ūdeni, pievieno gabaliņos sagrieztu sviestu, pievieno sāli un cukuru un uz vidējas liesmas liek uzvārīties.
2. Iesver un iesijā bļodiņā miltus.
3. Svarīgi! Tiklīdz ūdens sāk burbuļot, uzreiz, neļaujot tam novārīties, pievieno miltus un strauji ar koka karoti maisa mīklu, līdz tā atlec no katliņa malām un saveļas vienā, skaistā, viendabīgas mīklas kamolā.
4. Noliek ar visu katliņu nedaudz atdzist, apmēram 5 min, līdz siltai.
5. Bļodiņā iesit olas un ar dakšiņu sakuļ.
6. Kad mīkla padzisusi, ar koka karoti sparīgi maisot, pakāpeniski pievieno olu masu. No sākuma mīkla būs klimpām līdzīga un var rasties sajūta, ka tā nekad nesamaisīsies, bet viss tomēr ļoti labi samaisīsies, tikai jāturpina intensīvi maisīt. Visu olu masu uzreiz neiemaisa, bet vēro mīklu.
7. Kad masa kļūst krēmīga, viendabīga un spīdīga, ik pa brīdim paceļ karoti ar mīklu un apskata, kā mīkla turas pie karotes. Ja tā krīt nost, tad vajadzīgas vēl olas. Mīkla ir ideāla tad, kad tā notek no karotes un turas tādā kā v formā.
8. Sakarsē cepeškrāsni līdz 210 grādiem.
9. Lielo cepeškrāsns pannu pārklāj ar cepampapīru.
10. Ņem speciālo konditorejas tūtu (nopērkamas Gemosā) vai aizspiežamajam maisiņam nogriež stūrīti, ieliek tajā apmēram 1 cm diametra uzgali, uzloka tūtu uz rokas un ar karoti saliek visu mīklu.
11. Spiež uz pannas nelielas kūciņas apmēram 3 cm diametrā, atstājot apmēram 2 cm atstarpes. Kūciņu spicos galiņus ar mitru pirkstu mazliet piespiež, lai tie neapdeg.
12. Cep sakarsētajā cepeškrāsnī 15-17 min līdz tās ir zeltainas un nekādā gadījumā nevirina cepeškrāsns durtiņas. Tad nogriež temperatūru uz 110 grādiem un turpina kaltēt vēl 15 min. Kad temperatūra samazināta, nedaudz pavirina durtiņas, lai temperatūra mazliet pakrītas.
13. Pa to laiku spiež kūciņas uz otras pannas un cep tieši tāpat. Vispirms uzgriežot temperatūru uz 210 grādiem un sakarsējot cepeškrāsni.
14. Kad kūciņas atdzisušas, tās pilda ar izvēlētajiem pildījumiem.
15. Var pildīt ar asāku un garāku uzgali, to iedurot kūciņas sānā. Vai arī var nogriezt cepurītes un tad ar tūtu vai karoti tās pildīt un tad uzlikt nogriezto vāciņu. Ja pildīs iespiežot krēmu kūciņās, tad krēma vajadzēs mazāk.
16. Sapildītas kūciņas pirms pasniegšanas pārber ar pūdercukuru.
Putukrējuma krēms
Saldajam krējumam pievieno visas sastāvdaļas un sakuļ stingrās putās. Ja vēlas, pusi saldā krējuma var aizstāt ar biezpienu.
Šokolādes un putukrējuma krēms
Karstumizturīgā bļodā liek parupjos gabalos sakapātu šokolādi un pārlej ar karstu saldo krējumu (100ml). Saldais krējums jākarsē, līdz tas gandrīz sāk vārīties, bet nav jāvāra. Kad krējums pārliets, atstāj pārklātu uz pāris minūtēm nemaisot. Ja šķiet, ka visa šokolāde nav nosegta, tad bļodu var nedaudz pakratīt un šokolāde paslīdēs zem karstā krējuma. Pēc pāris minūtēm masu samaisa vienmērīgā glazūrā. Ja vēlas, var iemaisīt liķieri. Atstāj glazūru, lai tā atdziest kļūst biezāka. Sakuļ saldo krējumu stingrās putās. Iecilā un iemaisa tajā šokolādes krēmu. Ja vēlas, var kūciņā likt atsevišķi karoti atdzisuša un sastinguša šokolādes krēma un karoti saldā krējuma.
Vārītais krēms
Vidējā, karstumizturīgā bļodā sakuļ olas ar cukuru, vaniļu, iemaisa miltus. Nelielā katliņā sakarsē pienu līdz vārošam, bet nevāra. Visu laiku maisot, mazā strūkliņā pievieno to olu maisījumam. Tad liek karsta ūdens peldē un maisa, līdz masa sabiezē. Es esmu jau piešāvusies un maisu katliņā ar biezo dibenu uz plīts, tikai visu laiku jāuzmana un jāmaisa. Vislabāk maisīt ar putojamo slotiņu. Kad masa kļūst pabieza krēma konsistencē, noliek auksta ūdens peldē atdzist, ik pa laikam apmaisot, lai neveidojas kunkuļi.
Kad krēms atdzisis, saputo mīksto sviestu, līdz tas kļūst gaišs un gaisīgs. !Pirms samaisa krēmu ar sviestu, ir jāpārliecinās, ka tie abi ir vienādā istabas temperatūrā. Saputotajā sviestā pakāpeniski ieputo krēma masu.
Biezpiena krēms
Ar koka karoti vai mikseri sakuļ mīksto sviestu ar cukuru un vaniļu līdz tas kļūst gaišs un viegls un cukurs gandrīz izkusis. Pievieno un iekuļ biezpienu.
Citronu krēms
Ūdens peldē (bļodu uzliek virs vārošā ūdens katliņa) izkausē sviestu, pievieno cukuru, olas, citrona miziņu un sulu, visu samaisa un ik pa laikam apmaisot karsē, līdz masa paliek pavisam karsta un sāk sabiezēt. Tas prasīs laiku. Es maisu ar putojamo slotiņu, tad tā iznāk perfekti viendabīga. Kad krēms sabiezē, to ņem nost un noliek atdzist, ik pa laikam apmaisot. Ja grib ātrāk, var likt auksta ūdens peldē. Saputo saldo krējumu ar vaniļu vijīgā masā. Putām jābūt vijīgām un stingrām, bet ne pārāk, lai tas nekļūst sauss. Saldajam krējumam pievieno atdzisušo citronu krēmu (ja vēlas ne pārāk stipru, tad pievieno 2/3 no citronu krēma. (Pārējo citronu krēmu var pārlikt burciņā un nolikt ledusskapī apēšanai ar grieķu jogurtu vai biezpienu) Krēmu tā kā iecilājam putukrējumā, lai vēl paliek izteikti slāņains un lai ēdot var sajust atsevišķi gan skābo citronu krēmu, gan vēso un neitrālo putukrējumu.